Probleem on SINU peas!

Eelmises postituses mainisin ENLi kevadseminaril osalemist (loe siit), kust leidsin inimese, kes läheneb probleemidele minule sarnaselt- koolitaja Harald Lepisk. Olen mõelnud selle postituse kirjutamisele juba õige mitu kuud, kuid alati on olnud miskit puudu. Tänu Haraldile leidsin selle miskit üles, kuid selleni jõuame hiljem. Seekordses postituses selgitan enda mõtteviisi ega hakka kedagi nimetama luululiseks või haigeks.

Probleem – midagi negatiivset, vastikut ja tüütut 

Oma pika elu jooksul on mulle jäänud igapäevaelus sõnast “probleem” üdinisti negatiivne maik. See just kui tähistab midagi tüütut, ebameeldivat ja rasket. Emotsionaalne trauma ja probleem on nagu käsikäes kõndiv paar. Tegelikult sõltub probleemi olemus meie omistatud tähendusest. See ei pea olema midagi negatiivset ja traumeerivat. Probleemi saab käsitleda ka teisiti.

Probleeme pole olemas

Ma eelistan positiivset maailmavaadet ning seetõttu minu elus ei ole probleeme, vaid on väljakutsed (Harald Lepiski käsitluses probleem=huvitav olukord). Miks just väljakutse? Minu jaoks on see midagi põnevat ja huvitavat, mille käigus saab õppida ja areneda ning samal ajal on võimalik säilitada hea tuju. Väljakutse puhul ma ei lase end juhtida ängistusest ja negatiivsest tundeelamusest. Minu mõttelaadi ei mahu ärevus, muretsemine ega distress (negatiivne stress). See mõtteviis loob eelduse vabaks ideede lennuks, arenguks ja positiivseks tulemuseks. Tõsi, ka sel viisil võib midagi nihu minna, kuid ka siis on oluline kogemusest õppida ja olla tänulik.

 

Foto: http://goo.gl/eqK7vD
Foto: http://goo.gl/eqK7vD

Vaata kõrvalt!

Harald seletas oma mõttekäiku järgmiselt: kui Sul on probleem, siis see on justkui raskus kaelas, mis Sind juhib. Kui tahad seda füüsiliselt kogeda, siis aseta oma peopesa kaelale, nõjatu alla poole ja avastad, et oled ebamugavas olukorras, kus Sinu küünarnukk ehk probleemi tipp juhib Sind. Muutes oma mõttelaadi näed hoopis huvitavat olukorda ning asetad n-ö probleemi enda kõrvale. Sa vaatled seda kõrvalt ja küsid: “Mida ma teen selle huvitava olukorraga?” Sa ei lase sel olukorral end juhtida, vaid Sina võtad ohjad ja Sina oled juht.

Kokkuvõte

Lõpetuseks veel üks mõttekäik. On tekkinud problemaatiline olukord, mis vajab lahendust. Sa mõtiskled olukorrast kui probleemist ning seostad seda vaeva ja negatiivsete tundeelamustega, kuid vaja on saada hea lahendus, mis teeks kõik osapooled õnnelikuks.
Kas on võimalik lahendada olukorda viisil, et kõik oleksid õnnelikud, kui lahendi sisend on negatiivne? Kas vahepeal peaks juhtuma mingisugune hookus-pookus, mis tagaks positiivse tulemuse? See on võimalik, kuid mitte alati. Seega küsin: kuidas saab olla tulem positiivne kui sisend on negatiivne?

Iga inimene saab ise omistada probleemile tähenduse ja leida meeldiva lähemisviisi. Seega tõesti, probleemile tähenduse omistamine on kinni Sinu peas.

One Reply to “Probleem on SINU peas!”

Arutelu