Kuidas vältida läbipõlemist? 8 tasuta nõuannet.

koosolek kohvikus gerttuMa armastan teha oma tööd südamega ning kõrvale võtta mitmeid teisi erinevaid tasulisi kui ka vabatahtlikke projekte. Aktiivsel inimesel on alati midagi põnevat elus toimumas! Kuid mis siis, kui ühel hetkel on liiga palju? Avastasin ennast olukorrast, kus mu elus oli liiga palju põnevaid ja toredaid asju, mis juba hakkasid mind kurnama ja pigem ebameeldivusi valmistama. Puhkepäev oli justkui privileeg, mida parimal juhul esines korra kuus. Ma töötasin end üle ning viisin ennast läbipõlemise äärele, rääkimata kõrgest stressitasemest. Käesolevas sissekandes jagan 8 nõuannet, mis põhinevad minu kogemusel ja millega saaks läbipõlemist vältida.

Mis on üldse läbipõlemine? Peaasi.ee annab üpriski hea ja lühikese ülevaate: “Läbipõlemine on pikaajalise ning ülemäärase stressi tulemus. See on emotsionaalne, füüsiline ning vaimne kurnatus.” Ilmselgelt tegu ei ole meeldiva nähtusega, kuid iga kogemuse saab pöörata harivaks õppetunniks. Mida ma siis õppisin?

► Tee selgeks, mis on oluline ja mis ei ole. Minu jaoks on tähtis, et mul oleksid paigas elu eesmärgid ning seda nii lühi- kui ka pikaajaliselt. Eesmärkide omamine aitab teha otsuseid iga tegevusvaldkonna juures. Kahjuks on aeg limiteeritud ning seetõttu tuleb oma tegevusi prioritiseerida.

► Õpi ütlema ei! Ei ütlemine on oluline, et Sa ei kuhjaks ennast tegevustega üle. Üldiselt mul tuleb see päris hästi välja, vahest isegi natukene liiga vürtsikalt. Minu nõrkuskohaks on projektid, mis tunduvad olevat täpselt minu cup of tea. Kui leian midagi, mis mulle huvi pakub, siis pakkumisest keeldun väga raske südamega. Minu elus oli aeg, kus töötasin kahe koha peal (kokku töökoormus 1.5), juhtisin 3 erinevat projekti, olin suhtes (mis arenes abieluks) ja panustasin aktiivselt üliõpilasellu. Natukene paljuks läks, aga kõik tegevused olid omamoodi huvitavad, kuid samas enamikku neist ma ei nautinud. Enam ma sellist lollust ei harrasta.

► Uus võimalus tuleb alati! See punkt haakub oluliselt eelmisega. Tean, et algul võib olla raske loobuda pakkumistest, sest peast käib läbi mõtte: “SEE ON AINUKORDNE VÕIMALUS!” Tõenäoliselt tuleb ka teisi võimalusi. Tõsi, need võivad pisut erineda eelmisest. Lihtsalt otsi, oota ja tea, mida Sa tahad.

► Planeeri oma aega nii pikalt ette kui võimalik, aga palun jää normaalsuse piiresse.  Ajaplaneerimine tagab võimalikult objektiivse informatsiooni Sinu vabaaja olemasolust, mis on kindlasti oluline võttes arvesse eelnevaid soovitusi. Minu aeg on detailselt planeeritud märtsi lõpuni. Mai lõpuni on mul planeeritud kool, koolitused, vabatahtlik töö ja aeg muude võimalike tegevuste jaoks. Oma suveplaane tean umbes 1-2 nädalase täpsusega. Sügise osas tean, et iga kuu veedan kaks nädalavahetust ülikoolis.

► Puhkamine on oluline! Tean omast kogemusest, et une olulisus kipub ununema, kui elad oma elu täiel rinnal. Pikemas perspektiivis on aja laenamine une arvelt tervisele kahjulik. Vähese unega teed karuteene oma kognitiivsele võimekusele, vaimsele seisundile ja füüsilisele vormile. Lisaks piisavale unele on ka oluline võtta ka puhkepäevi. Näiteks minul on iga laupäev n-ö cheat day, kus magan nii kaua kui vähegi jaksan, söön rämpsu ja lihtsalt logelen.

► Tervislik elustiil ei ole soovituslik, vaid kohustuslik. Kui Sa soovid olla jätkusuutlik ja produktiivne, siis tervislik elustiil on esmatähtis. Korralik toitumine, füüsiline aktiivsus ja lahendatud konfliktid aitavad Sul paremini toime tulla. See ei tähenda, et peaksid tervislikku elustiili suhtuma frigiidselt ja hakkama tõeliseks tervise guruks. Toon taas näite enda pealt: ma kõnnin iga päev võimalikult palju (Polar Loopi aktiivsus 75-110%), söön võimalikult puhast ja töötlemata toitu,  lahendan konfliktid esimesel võimalusel ja tarvitan alkoholi umbes korra või kaks kvartalis.

► Lõõgastumine ja stressi maandamise tehnikad. Kui tunned, et elu on liiast ja lained löövad pea kohal kokku, siis  oleksid pidanud juba mõnda aega tagasi alustama mõne stressi maandamise tehnikaga. Viise on erinevaid ning iga indiviid peaks valima endale sobiva, näiteks sportimine, mediteerimine, lugemine, jalutamine jne. Palun kasuta üksnes  tervislikke variante, sest narkootikumid, alkohol või teised sõltuvused teevad asja üksnes hullemaks. Mina harrastan aeg-ajalt mediteerimist, sihilikku pea tühjaks mõtlemist, raamatute lugemist või kuulamist. Sobiva valiku teen vastavalt oma meeleolule.

► Kuula oma keha, kuid tee seda mõistusega. Väsimus,  toiduisu muutumine, huvipuudumine, tülpimus, ärrituvus – need on ainult üksnes mõned asjad, mis viitavad stressile, läbipõlemisele või depressioonile. Kui Sa ei tunne end päris endana, siis oleks aeg miskit ette võtta. Olgu selleks psühholoogi külastus,  nädalavahetus spaas või aeg iseendale. Kindlasti ei tohiks ignoreerida negatiivseid tundmusi ja loota, et need ise üle lähevad. Naljalt ei lähe küll.

Need on minu 8 soovitust ja õppetundi läbipõlemise kui ka stressi osas. Kui soovid, siis saad kommentaariumis minu ja teiste lugejatega mõtteid vahetada või hoopis enda nippe jagada.

Arutelu