Koostöö blogijatega kui efektiivne turundusvõte

Kas tead, kes on üks Eesti populaarsem blogija? Kas tead, kui palju on tal lugejaid? Mariann ehk Mallukas on kahtlemata üks Eesti kõige populaarsem blogija. Tema veebilehte klikatakse päevas keskmiselt 40 000 korda ja loeb keskmiselt 10 000 inimest (informatsioon pärineb siit). Need numbrid on hämmastavad ja väärivad tähelepanu ning nupukas turundaja teab põhjust, millest kirjutan oma tänases postituses.

 

Mis on blogi? 

Arutame nüüd kogu bloginduse teema kiirelt ja lihtsalt lahti. Mis on blogi? Vastavalt Wipidediale (link): “Ajaveeb (ehk veebipäevik, ka: blogi, kajam; inglise weblog (lühendatult blog)) on veebileht, mis sisaldab (tavaliselt ühe) autori päevikulaadseid perioodiliselt lisatavaid postitusi.” Blogida saab väga erinevatelt teemadel. Näiteks Mallukas räägib oma elust (perekond, lemmikloomad, kogemused jne), Miss Liina keskendub hoopis iluteemadele, Taavi Pertman/Rahafoorum kirjutab investeerimisest, Sandra postitab vegan retsepte, Fitloora kirjutab spordist jne. Ajaveebide teemad on seinast seina ning seetõttu peaaegu iga inimene saab leida endale sobiva. Edukamatel blogijatel on välja kujunenud oma kogukonnad, kuhu tulevad kokku inimesed, kes austavad, fännavad või vahest ka vihkavad konkreetset blogijat. Näiteks Triinu Liisil ehk Costany’s Sparklesil on Facebookis oma grupp CostanyFitness, kus 15.01.2016 seisuga on 1070 liiget. Kas juba mõikad, et milleni ma soovin jõuda? Tehes koostööd blogijaga jõuad ka tema lugejateni ehk potentsiaalsete klientideni, olgu neid inimesi 100, 1000 või 10 000.

Foto: https://flic.kr/p/5jFua9
Foto: https://flic.kr/p/5jFua9

Erinevad koostöövormid

Reklaam kui bänner. Tegu on siis traditsioonilise visuaalse reklaamiga, mida näeme erinevatel veebilehekülgedel. Näiteks nii Merje kui ka Mallukas lasevad oma lehel reklaame näidata. PS! Kindlasti arvesta, et inimesed kasutavad AdBlocki ning seetõttu osa potentsiaalsetest klientidest ei pruugi reklaami näha.

Reklaam kui postitus. Sellise reklaami tarbeks tuleb blogijale anda algmaterjal ehk toode või mõne teenuse kogemus. Näiteks kasutab sellist võtet nii Maybelline kui ka L’Oreal. Sandra ehk Sandrelle kirjutas sellest pikemalt oma blogis, loe siit.

Loosimine kui reklaam. Ka loosimise puhul tuleb anda blogijale algmaterjal ehk toode või teenus, mille blogija saab oma lugejate vahel välja loosida. Minu arvates on tegu eriti kavala nipiga, sest tihti sellised loosimised näevad ette, et võitmiseks on vajalik postituse jagamine seinal ning tänu jagamisele jõuab teade rohkemate inimesteni. Näiteks Estonian Bloggers loosis välja The Bodyshopi kinkekomplekti. Facebookis oli loosimise jagamisi 1086 korda (link).

Teised koostöövormid. Samuti on võimalik, et blogijale makstakse raha postituse kirjutamise eest. Britt blogist lifeaccordingtob.com tõi järgmise näite: kindlustusfirma võib pakkuda mõnele reisiblogijale diili, et too teatud summa eest kirjutaks oma blogisse artikli reisikindlustusest. Kindlasti leidub veel erinevaid koostöövorme, kuid eelnevalt kirjutatud võtted on need, mis on minule kõige enam silma jäänud.

Foto: https://flic.kr/p/bsiqWs.
Foto: https://flic.kr/p/bsiqWs.

Kuidas teha algust?

 1. Pane paika reklaamivorm, eesmärgid ja maksumus. Ehk kas soovid lihtsalt reklaami, reklaampostitust või korraldada loosimist? Palju kliente loodad saada ning kuidas mõõdad saadud klientide arvu? Mis väärtusega reklaam on (eurodes)? Pea meeles, et reklaam peab ennast ära tasuma, näiteks minu blogil on Facebookis 58 jälgijat ning koostöö minuga ei oleks veel tasuv, sest mul on jälgijaid liiga vähe.
 2. Otsi blogija, kes kuuluks ja jõuaks Sinu sihtgrupini. Siinkohal on hea appi võtta Facebookis asuvad grupid Eesti Blogijad ja Blogipostituste reklaamimise grupp või kasuta veebilehte eestiblogid.ee.
 3. Võta ühendust blogijaga. Kontakti saad kas veebilehelt või sotsiaalmeediast (näiteks Facebook).
 4. Arutage e-kirjas koostöötingimusi! Tähelepanu tuleks pöörata kastutatavale koostöövormile, ajavahemikule . Kindlasti soovitan vestluse pidada e-kirjade vahendusel, sest nii on lihtsam vältida arusaamatusi.
 5. Korraldage koostöö.
 6. Pärast koostöö lõppu kajasta positust ka oma veebilehel ja sotsiaalmeedias. Kui tegu on mõne tootega, siis saad postituse linkida toote juurde.

Ja nii lihtne see ongi!

Kui arvad, et Sa ei suuda leida enda ettevõtte ja blogijate vahel ühisosa, siis mõtle uuesti! Toodetega on muidugi eriti lihtne…kingi ära tolmuimeja, jumestuskreem, kardinad, hiirematt või mõni muu toode (sh reklaamtooted), mis on Sinu ettevõttes müügil. Teenustega võib asi olla natukene keerulisem, kuid siiski korraldatav. Kui Sul on ilusalong, hotell, kohvik, autoremonditöökoda, autorent, koolituskeskus, seikluspark jne, siis kingi blogijale ja/või tema lugejale tasuta teenus. Tõsi, keerukam lugu on pankadega, poliitikutega, autokoolidega, (üli)koolidega vms. Sel juhul korralda mõni vinge üritus toidu, joogi, meelelahutuse ja fotograafiga. Võimalusi on palju! Lihtsa lase oma fantaasia lendu.

Millega tuleb arvestada?

 • Kui tegu on normaalse blogijaga, siis ta kirjutab asjast ausalt. Kui toode/teenus on saast, siis ta seda ka kirjutab. Lisaks tulevad mängu blogija iseärasused – kirjastiil, kirjutamisaeg, lugejate arv jne.
 • Blogija ei saa Sulle tagada kindlat klikkide arvu. Enamik blogijatest on siiski eraisikud, kes kirjutavad blogi oma lõbuks ning selle lõbuga kaasneb aeg-ajalt mõni boonus. Kui Sa ei saa nii palju klikke kui arvasid, siis tuleb teha analüüs, et mis ja miks läks valesti. Kõige hullem, mida Sa saad teha on ignoreerida blogijat ja näiteks loosi võitjat. Sel viisil käitus Nufnuf.ee Anna Elisabethi ja tema lugejatega, loe täpsemalt siit.
 • Kui võimalik, siis ole kaval! Kui Sinu toode/teenus pole just hooajaline, siis tee koostööd erinevate blogijatega erinevatel kuudel.
 • Vali blogija, kelle blogi ei ole reklaamidest umbes. Kui valid ajaveebi, kus on palju reklaampostitusi või teisel kujul reklaame, siis on võimalik, et jääd teiste varju.

Kokkuvõtteks võin öelda, et proovi ära! Esimene kord ei pruugi olla nii edukas või ootustele vastav, kuid hästi planeeritult on sellest kindlasti kasvõi natukene kasu. Kui Sa ei saa sellist tulemust nagu loodad, siis analüüsi ja proovi uuesti.

3 Replies to “Koostöö blogijatega kui efektiivne turundusvõte”

 1. Väga kift postitus, lugesin ise ka huviga. Kindlasti on sellest postitusest kasu nii ettevõtetele kui ka blogijatele ja nende lugejatele, sest reklaam on alati paljude põhiküsimus. Et kuidas tooteid saadetakse või miks saadetakse või kuidas kõik täpsemalt käib. 🙂 Järgmine kord juhatan Sinu postituse juurde!

  Üks teemaväline küsimus ka – kuidas ma Sind tean? Kas Sul oli kunagi mingi teine blogi või oleme ülikoolis kokku puutunud? 🙂

  Ja lähen nüüd teisi sissekandeid lugema, tunduvad põnevad. Edu kirjutamisel ja samasuguste lahedate ideede genereerimisel!

  1. Aitäh kommentaari eest :)!

   Tegelikult mul oli kunagi ka iluteemaline blogi, mille nimeks oli Glavie, kuid selle panin kinni aasta või kaks tagasi. Muidugi olen Sinust ka ülikoolis mööda kõndinud. Äkki meil olid isegi mõned ühised loengud, reklaamipsühholoogia vist. Pluss minu punastest juustest on raske mööda vaadata :P.

   Mõnusat lugemist :).

   1. Ahaa, me vist arutasimegi Sinuga kunagi seda, et kõndisime mööda vist? Ja need punased juuksed – tuleb tuttav ette. Reklaamipsühholoogia – veel rohkem! 😀

Arutelu