Kurt teeb seminaril ettekande!? Jah, see on võimalik ehk ENLi kevadseminar

Nädalavahetusel toimus Eesti Noorteühenduste Liidu (ENL) kevadseminar nimega “Ainult õnnelik kana muneb hea muna.” Sain seminari esimeselt päevalt häid mõtteid, mida jagan ka Sinuga. Iga esineja juures toon välja minu jaoks olulisema. Lisaks annan Sulle ligipääsu minu kokkuvõtvatele märkmetele, mille saad alla laadida siit.

Alustame põhjustest, et miks ma osalen koolitustel, seminaridel ja konverentsidel:

  1. et saada uusi teadmisi, ideid ja inspiratsiooni;
  2. et kohtuda uute ja huvitavate inimestega;
  3. et saada kinnitust oma tegemistele ja vajadusel neid korrigeerida.

Juhtimise kiirkursus, Ergo Metsla

Minu arvates Ergo lausa pakatas kogemustest ja teadmistest ning tema olemus oli inspireeriv. Üldiselt mulle meeldis ettekanne, kuid kohati oli tunne nagu ta üritaks rääkida samal kiirusel kui ravimireklaamis. Kuna ma ise olen aeg-ajalt täielik vuristaja, siis õnneks suutsin Ergo ettekandega sammu pidada.

Mida see andis mulle? Ergo ettekanne andis mulle eelkõige enesekindlust, et oma töös liigun õiges suunas, mis omakorda täitis mind hea energiaga.

Tema ettekandest võtan kaasa ühe mõttekäigu. Kontrollimine on juhi töö üks tavalisi osasid, mida võidakse mõista valesti. Alluv, kelle tööd kontrollitakse võib arvata, et teda karistatakse või ei usaldata. Kindlasti ei tohiks olla kontrollimise eesmärk kedagi karistada, vaid koguda informatsiooni, mille tulemusel saab teha korrektuure, et tehtav töö oleks veelgi parem! Kontrollimist tuleb kommunikeerida positiivsest võtmest.

Foto: http://goo.gl/foQjls
Foto: http://goo.gl/foQjls

 

“Seksuaalharidus kõigile”, Jari Pärgma, Kristel Rannaääre, Ove Liis Mahhov

Tõstke käed üles (või jätke kommentaar), kui olete põhi- või keskkoolis saanud halva seksuaalhariduse osaliseks. Mina olen! Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts, Eesti Kurtide Noorte Organisatsioon ja Eesti LGBT Ühing võtsid ette puuduliku seksuaalhariduse ja lõid asjaliku programmi.
Esinejad rääkisid oma kogemustest seoses programmiga: kes mida õppis ja millised olid keerukad kohad. Kusjuures, sellest ettekandest on inspireeritud ka postituse pealkiri. Nimelt üks ettekandjatest, Jari Pärgma, on kurt(tumm?) ja ta tegi ettekande! Muidugi oli abiks tõlk, kuid sellegi poolest oli ettekanne hea ja Jari ei näinud välja pinges ega närviline.

Mida see andis mulle? Eelkõige positiivset energiat ja seda tänu Jarile. Olgugi, et ta ei saa rääkida, on ta leidnud võimaluse enese teostamiseks ühiskondlikul tasandil. Ma tõsiselt vaatan alt üles inimesi, kes ei lase oma puudel piire seada. Need inimesed on imetlusväärsed ja inspireerivad. Kui ma näen selliseid toredaid inimesi, siis mõtlen nendele noortele, kes läbi elu vegeteerivad. Miks?

SPINi näitel keeruliste noorte kaasamine ja erinevate sektorite koostöö, Andrei Liimets

Andrei ettekanne keskendus eelkõige SPIN programmi tutvustamisele, mis oli minu jaoks eriti huvitav, kuna töötan suviti noortega ning muidugi on mul programmi toimimise vastu ka erialane huvi.

Mida see andis mulle? Kuigi Andrei ettekanne keskendus eelkõige SPINi tutvustamisele, siis jätsin endale meelde ühe olulise asja. Kui otsid koostööpartnereid (sh rahastajaid), siis on oluline teada MIDA vajab Sinu organisatsioon. Lisaks tuleb teada, et milline on tegevuse mõju, mille jaoks koostööpartnereid otsid. Teisisõnu: tee põhjalik eeltöö nii analüüsi kui ajurünnaku näol!

Kuidas saada meediasse, Almondi Esco 

Lõbus faktike: enne Almondi ettekannet nuputasin, et kas tegu on ettevõttega või inimesega. Kuna ma enda üllatust ei tahtnud rikkuda, siis guugldama ma ei hakanud. Selgus, et tegu on meeldiva inimesega, kellel on uskumatult omapärane ja äge nimi!

Mida see andis mulle? Üpriski palju! Olen olnud seotud erinevate mittetulundusühingutega ning peaaegu alati on üks ja sama küsimus: tõesõna, kuidas saada meediasse?!

Tuleb meeles hoida, et meedias tuleb tekitada huvi, pidades silmas järgmisi märksõnu: ajastus, erakordsus, meile lähedal, prominentsus ja oluline. Kirjutades oma lugu/uudis/pressiteade nende märksõnade ümber, on märksa suurem võimalus meediasse saada.

Õnneliku meeskonna 5 printsiipi, Harald Lepisk

Ma pole nii head esinejat veel näinud kui seda on Harald Lepisk. Ta oskab suurepäraselt teha avalikku ettekannet ja panna ennast kuulama. Tõsiselt kuulama ja vaatama. Ta kiirgas energiast ja inspiratsioonist. Ma ütlen…vau!

Mida see andis mulle? Haraldi ettekandest ma just midagi uut teada ei saanud, kuid taas sain inspiratsiooni ja energiat! Minu jaoks oli tema esinemise viis miski, millest ma õppisin: ole energiline, tee mõttepause ja kõneta justkui igat isikut eraldi. Seega tema ettekanne õpetas mulle esinemist!

Kokkuvõte

Hea töö! Esimese päeva jäin väga rahule. Kahjuks teist päeva ma ei oska kommenteerida, kuna seal polnud võimalik osaleda. Kui ma oleksin saanud midagi muuta, siis Haraldi ja Ergo ettekanded oleksid võinud olla pikemad, kuna tegemist oli väga sisukate ja oluliste teemadega.

Arutelu