Aitab uitamisest, eesmärgid paika!

Eesmärkide omamine on vaieldamatult oluline – ilma nendeta on elu justkui ajas edasi liikumine, kuid seda sihitult ja nõutult. Sama võib juhtuda ka kui eesmärgi püstitamine on pooleli jäänud ning selle tulem on toores. Olen suhelnud mitmete sõpradega ja (juhu)tuttavatega, kes on olnud neist läbi elu uitajateks. Hiljuti loetud raamatud (“Hetk” ja “Praktiline ajajuhtimine”) motiveerisid mind mõtlema ja kirjutama eesmärkide seadmisest. Seekordne postitus kirjeldab eesmärgi omadusi, võimalike tehtavaid vigu ja eesmärkide püstitamist.

8 nõudmist eesmärgile ehk SMART+3

Eesmärkide püstitamine võib näida kerge ja kiire tegevusena, kuid paraku see nii ei ole. Sihi seadmisel ei piisa üksnes soovist ja selle eesmärgi sarnaseks vormimisest.  Hea tulemuse saamiseks on vaja võtta aega, süveneda ja  järgida mitut kriteeriumit. Siinkohal tuleb appi erinevates valdkondades kasutatav akronüüm SMART.

gerttu.com smart akronüümHea eesmärk on spetsiifiline (ehk arusaadav ja tulemustele suunatud), mõõdetav, ajastatud, realistlik ja täpne

Eelnevad viis omadust on väga olulised, kuid ma lisaksin neile veel kolm. Kindlasti peab eesmärk olema ka isiku väärtushinnangutele põhinev (A. Reinsalu “Praktiline ajajuhtimine”), põnev ja proovile panev (K. Otsmann “Hetk”).

Seega SMART+3 reegli on järgmine: heas eesmärk on spetsiifiline, mõõdetav, ajastatud, realistlik, täpne, väärtushinnangutest juhitud, põnev ja proovile panev.

Millega astutakse ämbrisse?

Kõige olulisema veana saab välja tuua eesmärkide mitteseadmise. Nagu eelnevalt mainitud on see olukord justkui uitamine läbi elu.  Samas võib inimesel eesmärk olla paigas, kuid nende suunas ei tegutseta.

Siht võita lotoga miljon eurot on hukule määratud, see on liiga suur, üldine ja üpriski ebareaalne – õnnestumine ei sõltu oluliselt eesmärgi seadjast.

Viimase olulise eksimise kohana toon välja eesmärkide püstitamise valedel põhjustel. Näiteks soovitakse kaalu kaotada, et olla teiste jaoks seksikam. Eesmärkide püstitamisel peaks lähtuma eelkõige iseenda heaolust ja sisemisest motivatsioonist.

Kuidas püstitada head eesmärki? 

Eelnevalt sai üles loetud hea eesmärgi omadused, kuid see pole veel kõik! Sihte püstitades peaks seda tegema valdkonnapõhiselt (A. Reinsalu “Praktiline ajajuhtimine”), näiteks eesmärk on seotud perekonna, töö, hariduse, raha, isikliku arengu, tervise, hobide, vaimse heaolu või muu sarnasega. Iga inimene peaks ise valima enda jaoks olulised (1) 5-6 valdkonda.

Kui valdkonnad on paika pandud, siis tuleb (2) eesmärgid sõnastada kolmes erinevas etapis: lühiajaline, keskmise pikkusega ja pikaajaline eesmärk. Mina soovitan kasutada all olevat tabelit.

gerttu.com eesmärkide tabel
Tabel on võetud A. Reinsalu raamatust “Praktiline ajajuhtimine”

Eesmärke sõnastades hoia peas SMART+3 ideed. Sel viisil on sõnastatud sihid kvaliteetsed. Kaks näidet heast kui ka halvast eesmärgi sõnastusest lähtudes SMART+3st:
           ► Ma hakkan maratonijooksjaks.
            Järgmised kuus kuud söön toitumiskava järgi ja neli korda nädalas teen vastavalt treeningkavale trenni, et läbida esimene maraton nelja tunniga. (See näide on kirjutatud lühiajalise eesmärgina tervisevaldkonda.)

Olles tabeli täitnud, soovitan (3) eesmärgid kriitilise pilguga üle vaadata ja endalt küsida, miks Sa just neid eesmärke enda jaoks oluliseks pead?

Iga eesmärgi kallal on vaja tööd teha ning samuti on vajalikud erinevad ressursid. (4) Mõtle läbi, millised vahendid on vajalikud Sinu eesmärkide edukaks elluviimiseks. Ressursid võivad olla nii inimesed, raha, teadmised jne.

Kui eesmärgid on üle vaadatud, siis on taas aeg mõttetööks! (5) Pane paika 3 kuu tegevused soovitu saavutamiseks, näiteks 4 korda nädalas sportimine. Kui oled välja kirjutanud 3 kuu vajalikud tegevused siis on Sul lihtsam ka oma aega planeerida.

Ajas edasi minnes muutuvad inimesed, asjaolud ja tuleb silmitsi seista valikutega, mis võivad kogu plaanitu segi lüüa. Seetõttu on oluline (6) 1-2 korda aastas eesmärgid üle vaadata. 

Lõppsõna

Nagu eelnevalt mainitud, siis eesmärkide püstitamine pole lihtne, vaid nõuab palju aega ja tööd. Sellegi poolest julgustan ma kõiki seda tegema, see sisemine rahulolu on hindamatu kui tead kuhu ja kuna lähed.

Postituse toimetas Kristina blogist Momoaar.com.

Arutelu